×

چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم

به این مطلب امتیاز دهید

چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم

انتخاب موضوع یکی از دشوار ترین و مهمترین بخش های یک پایان نامه است. پایان نامه اعتبار شما در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد به حساب می آید  پس باید در انتخاب موضوع آن حساسیت کافی داشته باشید و عاقلانه انتخاب کنید.

انتخاب موضوع پایان نامه

چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم:


 • موضوعی را که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید :

پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی شما ممکن است هفته ها و ماه ها زمان ببرد. بنابراین، بسیار مهم است که موضوع پایان نامه خود را طوری انتخاب کنید که برای شما جذاب باشد و به آن علاقه داشته باشید، تا انگیزه کافی برای نوشتن موضوع ای حرفه ای در شما ایجاد کند.

 • موضوع متفاوتی را انتخاب کنید :

انتخاب یک موضوع پایان نامه منحصر به فرد برای پروژه خود مهم است، تا اطمینان حاصل شود که فرصت انجام تحقیقات خود را دارید و به نتیجه می رسید. می توانید از موضوعاتی که قبلا راجب آنها تحقیق و اشباح نشده استفاده کنید.

 • موضوع مبهمی انتخاب نکنید:

یک پایان نامه یا یک پروژه تحقیقاتی باید یک کار آکادمیک و فشرده باشد. هر جمله باید به ساخت تحقیق یا استدلال کمک کند و قسمت کلی باید از ساختار مشخصی پیروی کند. انتخاب ایده ای که بیش از حد گسترده باشد، ممکن است نتیجه گیری را بسیار دشوار کند.

 • یک زمینه گسترده تحقیق را انتخاب کنید :

بهتر است موضوع پایان نامه را طوری انتخاب کنید که قبلاً با آن آشنایی داشته اید تا مجبور نباشید تحقیقات خود را از ابتدا شروع کنید. حتما لازم نیست در این زمینه تخصص داشته باشید، اگر قبلاً راجبش خوانده اید، می تواند نقطه شروع خوبی برای اطلاعات بیشتر برای شما باشد.

 •  راجب موضوع خود تحقیق کنید :

تحقیق درباره موضوع پایان نامه خود یکی از بهترین کارهایی است که باید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که موضوع مناسب خود را انتخاب کرده اید. قبل از آنکه نیاز به ارائه پیشنهاد خود برای تحقیق در مورد موضوعات مختلف مورد علاقه خود داشته باشید ، به موقع فاکتور بگیرید و احتمالاً متوجه می شوید که منابع کافی در مورد موضوع انتخابیتان وجود دارد یا خیر .

 • موضوعتان عینی باشد :

هنگامی که موضوع مورد علاقه ی خود را انتخاب می کنید ممکن است به خاطر اشتیاقی که درباره آن موضوع دارید باعث شود نقاط ضعف آن را نبینید، پس مهم است که در این مرحله واقع بین باشید تا موضوع شما به ایده ضعیفی تبدیل نشود. یک موضوع عینی و حقیقی انتخاب کنید.

 •  کتاب و مقاله مرتبط با موضوع را مطالعه کنید:

بهتر است چند مقاله از بهترین ژورنال های حول محور موضوع پایان نامه خود را مطالعه کرده و مقالات پر استناد آنها را نیز بررسی کنید. اگر قبلاً مقالاتی را در این زمینه خوانده اید ، لیست منابع آنها را بررسی کنید تا منابع مفیدتری پیدا کنید. همانطور که می خوانید، ایده های خاص مورد علاقه خود را یادداشت کنید و یک لیست کوتاه از موضوعات احتمالی قرار دهید.

 •  نوع تحقیق را در نظر بگیرید :

انواع مختلفی از تحقیقات وجود دارد. در این مرحله، شروع به فکر کردن در مورد نوع برخورد خود با موضوع انتخابی تان کنید. مانند:

جمع آوری داده های اصلی

تجزیه و تحلیل داده های موجود

مقایسه رویکردهای علمی و ….

استعلام موضوع پایان نامه

این مورد را در نظر بگیرید که جمع آوری داده های اصلی به زمان زیادی نیاز دارد. اگر وقت زیادی برای صرف پایان نامه ندارید، بهتر است تمرکز خود را بر روی تجزیه و تحلیل داده های موجود از منابع اولیه و ثانویه بگذارید.

 • مطمئن شوید که موضوع انتخابی قابل قبول باشد

  برای جواب به این سوال که چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم باید به موضوع انتخابی فکر کنیم. قبل از اینکه در مورد موضوع خود تصمیم نهایی بگیرید، باید قادر به یافتن منابع کافی یا جمع آوری داده های کافی برای تحقق الزامات پایان نامه باشید .

 • از استاد راهنمایی کمک بگیرید

  یکی دیگر از راه های «چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم» کمک گرفتن از استاد راهنما است. استاد راهنمای شما در طول مراحل نوشتن پایان نامه با شما همراه است.

هنگامی که ایده ای برای پایان نامه یا پروژه خود دارید و تحقیقات مقدماتی را خود انجام داده اید، مدتی را برای مکالمه با استاد راهنما تعیین کنید تا از آنها راهنمایی بخواهید. می توانید توصیه های بسیار خوبی برای شما داشته باشند.

 •  موضوع خود را تأیید کنید

قبل از تعیین سرپرست، در اکثر برنامه ها لازم است شرح مختصری از موضوع خود را ارائه دهید. بهتر است ایده های خود را با استاد راهنمای خود در میان بگذارید.

اگر متوجه شدید که موضوع شما آنقدرها که فکر می کنید قوی نیست، معمولاً تغییر نظر و تغییر تمرکز در اوایل مراحل پایان نامه قابل قبول است. فقط مطمئن شوید که زمان کافی برای شروع یک موضوع جدید را دارید و همیشه با سرپرست یا بخش خود مشورت کنید.

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 23 شهریور 1401 و ساعت : 10:38 ق.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه

[elfsight_click_to_call id="1"]