×

اهداف تحقیق را چگونه بیان کنیم ؟

4/5 - (2 امتیاز)

اهداف تحقیق

اهداف تحقیق

هدف چیست؟

هر تحقیقی برای دستیابی به اهداف خاصی صورت می گیرد. این اهداف خود را در قالب مسئله تحقیق، نمودار می سازند و از طریق بیان آن، آشکار میشوند. اهداف تحقیق می توانند به دو صورت کلی و فرعی مطرح شوند. اهداف تحقیقاتی شما ممکن است با پیشرفت تحقیقات شما کمی تغییر کند، اما آنها باید همیشه با تحقیقات انجام شده و محتوای واقعی مقاله شما مطابقت داشته باشند.

🎓 انجام پایان نامه ارشد و دکتری در همه رشته ها با چاپ مقاله 📝

اهداف کلی

هدف کلی بطور مستقیم از خود مسئله تحقیق نشأت می گیرد. در واقع موضوع تحقیق یا پایان نامه یکی از اهداف کلی می باشد که بواسطه آن مشخص می شود این تحقیق یا پایان نامه چه چیزی را دنبال می کند و قصد تعیین آن را دارد.

اهداف فرعی (ویژه)

اصولاً اهداف فرعی (ویژه ) تحقیق یا پایان نامه از مسئله تحقیق و اهداف کلی تحقیق یا پایان نامه مشتق می گیرد. محقق با بیان اهداف فرعی (ویژه ) در تحقیق یا پایان نامه دقیقاً مشخص می کند که در این تحقیق یا پایان نامه ، چه کاری انجام می شود و چه کاری انجام نمی شود. هر تحقیق یا پایان نامه می تواند چندین هدف فرعی (ویژه ) داشته باشد.

از آن جا که تمامی مراحل و اجزای تحقیق یا پایان نامه بایستی به صورت مجزا و مشخص و با کلمات دقیق، بیان شوند تا محقق بتواند آنها را در معرض آزمایش بگذارد می توان گفت که اهداف فرعی (ویژه ) تحقیق یا پایان نامه ، راهنمایی برای تهیه و تدوین ابزار گردآوری اطلاعات است. بنابراین، ضروری است که اهداف فرعی (ویژه)، به نحوی بیان شوند که بر علمی بودن نتایج تحقیق ، تأکید داشته باشند و چارچوبی مناسب ، برای تجزیه و تحلیل آماری ارائه دهند.

 

چرا اهداف تحقیق مهم هستند؟

اهداف تحقیق از این جهت مهم هستند که:

محدوده و عمق پروژه خود را مشخص میکنید: این به شما کمک می کند از طرح مباحث غیر ضروری جلوگیری کنید. همچنین به این معنی است که روش های تحقیق و نتیجه گیری شما به راحتی قابل ارزیابی است.

 

نحوه نوشتن اهداف تحقیق

هنگامی که یک مسئله تحقیقاتی را ایجاد کردید که می خواهید به آن بپردازید، باید تصمیم بگیرید که چگونه به آن رسیدگی کنید. اینجاست که هدف و اهداف تحقیق شما مشخص می شود.

تمرکز اصلی تحقیق خود را مشخص کنید.
موضوع تحقیق خود را به اهداف تحقیق تقسیم کنید.
اهداف تحقیق خود را در قالب SMART بنویسید.
تعداد اهداف خود را محدود نگه دارید.
از افعال کنشی استفاده کنید.

اهداف شما باید در مقدمه مقاله تحقیقاتی شما در انتهای بیانیه مشکل شما ظاهر شود. آنها باید:

محدوده و عمق پروژه خود را مشخص کنید
در طراحی تحقیقاتی خود سهیم باشید
نشان دهید که چگونه پروژه شما به دانش موجود کمک می کند

مرحله 1: در مورد یک هدف کلی تصمیم بگیرید

هدف تحقیق شما باید منعکس کننده مشکل تحقیق شما باشد و باید نسبتاً گسترده باشد.

مرحله 2: در مورد اهداف خاص تصمیم گیری کنید

هدف خود را به تعداد محدودی از مراحل تقسیم کنید که به شما در حل مشکل تحقیق کمک می کند. چه جنبه های خاصی از مشکل را می خواهید بررسی یا درک کنید؟

مرحله 3: اهداف و مقاصد خود را تدوین کنید

هنگامی که هدف و اهداف تحقیق خود را مشخص کردید، باید آنها را به طور واضح و مختصر برای خواننده توضیح دهید. شما اهداف و مقاصد خود را در پایان بیانیه مشکل خود که در مقدمه شما ظاهر می شود، بیان می کنید. آنها را به عنوان عبارات واضح بیانی قاب کنید و از افعال مناسب برای توصیف دقیق کاری که انجام خواهید داد استفاده کنید.

جمع بندی

اهداف تحقیق، آنچه را که تحقیق شما در تلاش برای دستیابی به آن است توضیح می دهد و توضیح می دهد که چرا آن را دنبال می کنید. آنها رویکرد و هدف پروژه شما را خلاصه می کنند و به تمرکز تحقیقات شما کمک می کنند. در پایان چنانچه در تعیین اهداف تحقیق خود سوالی داشتید از مشاوره رایگان ما میتوانید بهره مند شوید.

 

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – آموزش انجام پایان نامه – مشاوره نگارش مقاله – انجام پروپوزال

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 6 اسفند 1401 و ساعت : 11:25 ق.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه

[elfsight_click_to_call id="1"]