×

نگارش پروپوزال

به این مطلب امتیاز دهید

مراحل  و نحوه نگارش پروپوزال

پروپوزال (Proposal) واژه ای انگلیسی به معنی پیشنهاد و طرح اولیه و نقشه کلی هر کار تحقیقی و تحقیقاتی و اجرایی برای هر پروژه است. همانگونه که برای پژوهش و تحقیق انجام کوچکترین کاری لازم است در ابتدا طرح و نقشه ی آن کار آماده شود، برای آموزش انجام تحقیق که معمولا کار زمان بر و پرزحمتی است؛ بدون تردید داشتن طرحی که همه ی جوانب امر در آن پیش بینی شده باشد ضرویست. هرچه قدر نگارش پروپوزال یک تحقیق، دقیق و همه جانبه باشد، همان اندازه کار پژوهشگر در زمان آموزش انجام پروژه ی تحقیقاتی راحت تر و در زمان کمتری آموزش انجام خواهد شد.

نگارش پروپوزال

نگارش پروپوزال به چه صورت می باشد؟

نگارش پروپوزال برای پایان نامه دغدغه بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تازه کار است. اکثر آنها نمی توانند مفهوم و اهمیت نگارش پروپوزال را به درستی درک کنند. پروپوزال شما رابطه مستقیمی با کیفیت تحقیق شما دارد. اگر نگارش پروپوزال با روش درستی انجام نشود، می تواند منجر به کاهش کیفیت تحقیق شما شود. هدف از نوشتن پروپوزال این است که به خواننده خود نشان دهید که تصمیم دارید پروژه تحقیقاتی باارزشی را انجام دهید و برای اینکه تحقیق خود را کامل کنید، برنامه کاری ایده آلی در نظر دارید.

شما در نگارش پروپوزال، باید به تمام نکات کلیدی که در فرآیند تحقیق خود به کار می برید، اشاره کنید. پروپوزال شما باید اطلاعات کافی را در اختیار خواننده قرار دهد تا بتواند تحقیق پیشنهادی شما را ارزیابی کند. شما در پروپوزال خود باید به سه سوال مهم پاسخ دهید. اول اینکه چه کارهایی را می خواهید در تحقیق خود انجام دهید. دوم اینکه به چه دلیل قصد دارید این کارها را انجام دهید. سوم اینکه چگونه می خواهید آنها را انجام دهید.

در نگارش پروپوزال، شما باید به خواننده نشان دهید که قصد دارید نظریه تحقیقی مهمی را ارائه دهید و اینکه با روشی صحیح، ادبیات موضوع و مباحث مهمی که به آن مربوط می باشد را درک می کنید. همچنین باید اثبات کنید که با روشی معتبر، تحقیق خود را انجام می دهید. روشی که شما پروپوزال خود را نگارش می کنید، ارتباط مستقیمی با کیفیت تحقیق شما دارد. اگر یک پروژه تحقیقاتی خوبی بنویسید اما نگارش پروپوزال خود را به درستی انجام نداده باشید، ممکن است تحقیق شما پذیرفته نشود. بنابراین، سعی کنید پروپوزال تحقیق خود را به صورت منسجم، واضح و روشن بنویسید.

عنوان تحقیق شما باید به چه صورت باشد؟

در نگارش پروپوزال، ابتدا باید عنوان تحقیقی مناسب و مختصری را انتخاب کنید. به عنوان مثال، شما نباید عبارت “تحقیقی درباره…” را در عنوان خود مورد استفاده قرار دهید. در بیشتر مواقع، عنوان ها مطابق با کارکرد تحقیق بیان می شوند که متغیرهای مستقل و وابسته را نشان می دهند. با وجود این، سعی کنید عنوانی واضح و جذاب را در تحقیق خود مورد استفاده قرار دهید. شما باید عنوانی را انتخاب کنید که مورد توجه خواننده قرار بگیرد و همچنین منجر به این شود تا خواننده دیدگاه مثبتی نسبت به پروپوزال شما داشته باشد.

در نگارش پروپوزال بهتر است که دارای چکیده نیز باشد. شما در قسمت چکیده می توانید کل پروپوزال خود را به صورت خلاصه و کوتاه بنویسید. اما باید توجه داشته باشید که چکیده شما نباید بیشتر از 300 کلمه باشد. چکیده شما باید در برگیرنده بیان مسئله، ضرورت تحقیق، فرضیه، روش و یافته های مهم تحقیق باشد. برای اینکه بتوانید روش تحقیق خود را توصیف کنید، باید درباره طراحی، فرآیند تحقیق، نمونه گیری و ابزار مورد استفاده آن بنویسید.

در ابتدا، باید مقدمه ای برای پروپوزال خود بنویسید. با نوشتن مقدمه برای پروپوزال می توانید برای مسئله تحقیقی خود، پیشینه یا بستر لازم ایجاد کنید. البته ممکن است یکی از بزرگ ترین مشکلات نگارش پروپوزال این باشد که مسئله تحقیق خود را چگونه صورت بندی کنید. ادبیات مسئله تحقیق شما نباید به صورت عام و پریشان نوشته شود زیرا در این صورت نمی تواند مورد توجه خواننده قرار بگیرد. شما باید سعی کنید از ادبیاتی بسیار دقیق در بیان مسئله تحقیق خود استفاده نمایید. مخصوصا سعی کنید در پاراگراف های اول پروپوزال خود، ادبیاتی جذاب و واضح را به کار ببرید.

تبیین اهمیت تحقیق در نگارش پروپوزال

در نگارش پروپوزال برای پایان نامه، باید خلاقیت داشته باشید و جوانب مسئله را به طور عمیق درک کنید. همچنین باید به طور واضح به مسئله تحقیق خود فکر کنید. شما می توانید از حوزه های داغ و امروزی برای بیان مسئله تحقیق خود استفاده نمایید. اگر علاقه دارید می توانید حوزه های قدیمی تر که هنوز از اهمیت خاصی برخوردار می باشند را نیز در بیان مسئله تحقیق خود به کار ببرید. سعی کنید پیشینه تاریخی کوتاه و مختصری بنویسید. سپس باید نکات کلیدی را مشخص نمایید و همچنین باید مربوط ترین مطالب به انتشار رسیده را مد نظر داشته باشید.

در نگارش پروپوزال، باید تا جایی که می توانید تحقیق خود را برجسته سازید و اهمیت تحقیق خود را به خواننده نشان دهید. در مقدمه پروپوزال خود، اغلب باید درباره حوزه مسئله تحقیق بنویسید و همچنین باید بر روی مسئله ای خاص متمرکز شوید. در بیان مسئله تحقیق خود، باید به دلایل منطقی اشاره کنید. شما در بیان مسئله، باید درباره هدف تحقیق خود بنویسید. برای اینکه اهمیت تحقیق خود را به خواننده اثبات کنید، باید بستر و آرایش صحنه برای مسئله تحقیق ایجاد نمایید.

در پروپوزال، باید با دلایل منطقی توضیح دهید که به چه دلیل اقدام به نوشتن این تحقیق کرده اید. همچنین باید مباحث مهم و مسائل فرعی که تحقیق شما به آنها می پردازد را به طور مختصر توصیف کنید. شما باید متغیرهای مستقل و وابسته را مشخص نمایید و پدیده ای که قصد مطالعه و نگارش پروپوزال برای آن را دارید شناسایی کنید. اگر تحقیق شما نیاز به بیان نظریه دارد، حتما این کار را انجام دهید. برای اینکه به تمرکزی واضح دست پیدا کنید، باید مرزهای تحقیق پیشنهادی خود را مشخص نمایید. شما همچنین می توانید مفاهیم کلیدی تحقیق خود را تعریف کنید که این مورد اختیاری است.

نگارش پروپوزال

تحقیق باید شامل چه قسمت هایی باشد؟

هنگام نگارش پروپوزال خود باید مروری بر ادبیات تحقیق نیز داشته باشید. در بعضی از مواقع می توانید در قسمت مقدمه به مرور ادبیات تحقیق خود اشاره کنید. اما در بیشتر مواقع باید قسمت جداگانه ای را برای مروری بر ادبیات تحقیق خود در نظر بگیرید. در قسمت مروری بر ادبیات تحقیق، شما این اطمینان را به خواننده می دهید که مطالبی را که قبلا به آنها اشاره شده است را تکرار نخواهید کرد. به طور کلی، تحقیق شما باید شامل عنوان، چکیده، مقدمه، مروری بر ادبیات تحقیق، روش تحقیق و نتیجه گیری باشد.

گروه نخبگان برتر با بهره گیری از اساتیدی مجرب در زمینه مشاوره جهت نگارش پروپوزال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. همچنین درصورتی که پروپوزال نگارش شده شما با اصلاحاتی مواجه شده، کافی است جهت ثبت سفارش اقدام فرمایید تا با شما تماس حاصل گردد.

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 14 خرداد 1401 و ساعت : 07:15 ب.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه

[elfsight_click_to_call id="1"]