×

پروپوزال نجوم

به این مطلب امتیاز دهید

دانشجویان رشته نجوم در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری جهت انجام پروپوزال نجوم در موضوعات متنوع به انتخاب دانشجو با گروه ارتباط برقرار نمایند تا مشاوران ما بصورت رایگان اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهند.

تاریخچه نجوم

نجوم به دانشِ بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی «پدیده‌های آسمانی» ازجمله ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینه ی کیهانی گفته می‌شود که منشأ آن‌ها در خارج از جوّ زمین است. اخترشناسی با رشته‌هایی همچون فیزیک، شیمی و فیزیکِ حرکت ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشتهی کیهان‌شناسی ارتباط نزدیکی دارد.

پروپوزال نجوم

نجوم یکی از قدیمی‌ترین علوم است. ستاره شناسان در تمدن‌های اولیه بشری به‌دقت آسمان شب را بررسی می‌کردند و ابزارهای سادهی نجوم یا ستاره شناسی از همان ابتدا شناخته‌شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران نجوم جدید آغاز شد.

علم نجوم مدرن را نباید با علم احکام نجوم (طالع‌بینی یا اخترگویی) مقایسه کنیم چراکه در طالع‌بینی یا اخترگویی اعتقاد بر آن است که امور انسان‌ها با موقعیت اجرام سماوی در ارتباط است. اگرچه اخترشناسی و طالع‌بینی یا اخترگویی دو رشته‌ای هستند که منشأ یکسانی داشته‌اند اما بیشترِ دانشمندان بر این باورند که این دو رشته از هم جدا شده‌اند و تفاوت‌های بسیاری بین آن‌ها وجود دارد.

پروپوزال تحقیق سندی است که جزئیات یک مسئله تحقیق را به تفصیل بیان می کند.

باید به خاطر داشته باشید که تحقیق جدی در نجوم کاری نیست که بتوانید در خانه با هیچ چیز جز رایانه خود انجام دهید. این کار مستلزم استفاده از تجهیزات گران قیمتی است که ممکن است به راحتی در دسترس نباشند، به این معنی که شما به بودجه نیاز خواهید داشت. در نتیجه باید در تدوین اهداف و روش های کاربردی خود دقت بیشتری به خرج دهید. تعادل بین هزینه ها و نتایج بالقوه را هدف قرار دهید.

 

چگونه یک پیشنهاد تحقیق در نجوم بنویسیم؟

  • انتخاب موضوع

موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی در آن پیمایش کنید. به یاد داشته باشید، شما می خواهید در آن  تحقیق عمیق انجام دهید و سعی کنید چیزهایی را که قبلاً نمی دانستید پیدا کنید.

قبل از شروع نوشتن، منابع را مطالعه کنید. نجوم موضوع پیچیده ای است که در آن شما به شدت به تحقیقات انجام شده توسط سایر نویسندگان قبل از شما وابسته هستید. مهم نیست که کار فردی شما چقدر درخشان است، باید آن را در چارچوب بدنه تحقیقات موجود بسازید. اگر به اندازه کافی مجالی برای توسعه وجود نداشته باشد، در یافتن منابع مرتبط برای پشتیبان گیری با مشکل مواجه خواهید شد. اگر موضوع قبلاً به طور گسترده پوشش داده شده است، نوشتن دوباره در مورد آن منطقی نیست!

مشاوره پروپوزال نجوم

موضوعات پیشنهادی برای پروپوزال نجوم

  • کیهان شناسی بر اساس بررسی فراکهکشانی کپلر
  • سیاه چاله ها
  • سیارک ها
  • سیاره هایی به اندازه زمین
  • الگوهای رایج در داده های اخیر در مورد سیارات فراخورشیدی تازه کشف شده
  • محاسبه اندازه، سن و نرخ گسترش یک ابرنواختر
  • نظریه انفجار بزرگ( بیگ بنگ تئوری)
  • شفق های قطبی

جمع آوری منابع

زمینه تحقیق یکی از جنبه های فوق العاده مهم هر پیشنهاد پژوهشی است. قبل از اینکه خود را متعهد به نوشتن کنید، باید مطمئن شوید که موضوع دارای بدنه ای از تحقیقات کافی است.

ارزیابی منابع

کیفیت منابع به طور چشمگیری متفاوت است و تشخیص اینکه آیا می توانید به یک متن خاص اعتماد کنید یا خیر دشوار است. مراقب منابع آنلاین باشید. منابع چاپی از استانداردهای کیفی اعمال شده توسط بررسی کتابخانه‌ها، ناشران و ویراستاران پیروی می‌کنند، در حالی که اطلاعاتی که به صورت آنلاین یافت می‌شوند توسط کسی بررسی یا نظارت نمی‌شوند. این بدان معنا نیست که منابع چاپی بنا به تعریف بهتر هستند..شما فقط باید هنگام استفاده از یک منبع آنلاین محتاط باشید.

تهیه یک مرور ادبیات و شناسایی شکاف در تحقیق

در حالی که به دنبال منابع می گردید و آنها را می خوانید، تا آنجا که ممکن است یادداشت بردارید. محتویات، اهداف و یافته های هر مقاله مرتبط با حوزه مورد علاقه خود را خلاصه کنید. هدف شما یافتن موضوعی است که با استفاده از روش خاصی به اندازه کافی تحقیق نشده است.

شناسایی مشکل و نوشتن بیانیه هدف

پس از شناسایی شکاف در تحقیقات موجود، زمان آن است که مشکلی را که می خواهید تحقیق کنید، فرموله کنید.

مشکل علمی را که قرار است تحقیق شما حل کند به وضوح بیان کنید.

ممکن است یک شیء نجومی خاصی باشد که می‌خواهید به گونه‌ای مشاهده کنید که قبلاً مشاهده نشده است یا استفاده از روش‌شناسی به روشی غیرعادی، یا اصلاً هر چیزی که می‌تواند جدید بودن تحقیق شما و اهمیت بالقوه آن را برای تحقیق نشان دهد.

تصویر وسیع تری از موضوع ارائه دهید و هدف یا اهداف آن را مشخص کنید. چه تحقیقات دیگری در مورد این موضوع و سایر موضوعات مرتبط وجود دارد؟ چه سودی برای پیشرفت نجوم دارد؟ چرا مهم است؟ و… .

مشخص کردن منابع موردنیاز

تمام دارایی هایی را که برای انجام تحقیقات خود به آن نیاز دارید و میزان بودجه مورد نیاز خود را فهرست کنید و در مورد آنها واقع بین باشید.

امکان سنجی

اینکه تحقیق شما می تواند در بازه زمانی و بودجه تعیین شده تکمیل شود، نباید فقط نظر شما باشد. انجام یک مطالعه امکان سنجی برای اثبات امکان پذیر بودن آن و ارائه نتایج آن بسیار مهم است.

 

دانشجویان رشته نجوم در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری جهت انجام پروپوزال نجوم در موضوعات متنوع به انتخاب دانشجو با گروه ارتباط برقرار نمایند تا مشاوران ما بصورت رایگان اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهند  و می توانند جهت بهره مندی از خدمات پژوهشی گروه نخبگان برتر نظیر کارگاه های مقاله نویسی و اپلای با گروه ارتباط برقرار نمایند و بصورت رایگان مشاوره دریافت نمایند.


خدمات گروه تحقیقاتی نخبگان برتر برای پروپوزال نجوم

1)پیشنهاد موضوعات جدید به همراه مقاله بیس

2) ارائه توضیحات لازم در مورد مقاله بیس پروپوزال به دانشجویان رشته نجوم

3) آموزش و مشاوره جهت نگارش و انجام پروپوزال نجوم

4) قالب گذاری پروپوزال ارشد و دکتری نجوم

5) پشتیبانی کلیه اصلاحات اساتید راهنما و مشاور

6) آموزش و مشاوره جهت انجام پروپوزال نجوم 

10) آموزش و مشاوره جهت نگارش مقالات علمی پژوهشی و ISI در رشته نجوم

11) پذیرش و اکسپت تضمینی مقالات در رشته تکنولوژی شیلات از مجلات ISI

 

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – آموزش انجام پایان نامه – انجام مقاله – انجام پروپوزال

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 20 دی 1401 و ساعت : 12:03 ب.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه

[elfsight_click_to_call id="1"]