×

پروپوزال فیزیوتراپی

4.5/5 - (4 امتیاز)

معرفی رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه‌ای-اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روش‌ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ،گرما و جریان برق استفاده می‌شود. فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توان‌بخشی، بالا بردن سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد است. فیزیوتراپیست در این رشته به‌عنوان درمانگر شناخته می‌شود. با توجه به این‌که فیزیوتراپی درمان فیزیولوژیک و جسمانی بیماری‌هاست، کالبدشناسی و حرکت‌شناسی و فیزیولوژی حرکت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

 

پروپوزال فیزیوتراپی

نگارش پروپوزال فیزیوتراپی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های مراحل تحصیل است. زیرا که موفقیت و پیشرفت دانشجویان تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد؛ بنابراین درک درست داشتن و اطلاعات بالا در این زمینه بسیار مهم است. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که دغدغه‌ی نوشتن پروپوزال فیزیوتراپی را دارید؛ نگران نباشید زیرا در ادامه مقاله به‌صورت کامل به آن خواهیم پرداخت. لطفاً با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا اطلاعاتی مفید و کاربردی در زمینه نگارش پروپوزال برای پایان نامه فیزیوتراپی دریافت نمایید.

پروپوزال فیزیوتراپی چیست؟

در ابتدا بهتر است که مطلب خود را با این پرسش شروع نماییم. درواقع معادل معنایی کلمه پروپوزال را می‌توان با نام پژوهش پیشنهادی دانست. این معنی نزدیک‌ترین معادل معنایی است که می‌توان برای توضیح دادن پروپوزال‌ها از آن استفاده کرد. معمولاً پروژه‌های تحقیقاتی که در فرم پروپوزال‌‌ها نوشته می‌شوند و اغلب جنبه مورد نظرشان پیشنهادی و درخواستی هستند. به‌طورکلی تحقیقات و پژوهش اغلب پیشنهادی برای متقاعدکردن عده‌ای افراد است. صرف‌نظر از اینکه هر دانشجو در چه زمینه‌‌‌ای در حال تحصیل است؛ همه‌ی پروپوزال‌ها باید بر مبنای پاسخگویی به سؤالات زیر صورت بگیرد تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

 • برنامه این تحقیق چیست؟
 • هدف تحقیق چیست؟
 • این تحقیق چگونه انجام خواهد شد؟

به یاد داشته باشید که سؤالات فوق جزء ارکان اصلی تهیه پروپوزال‌ها هستند و همین‌طور بدون استثناء نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

 

اهمیت نگارش پروپوزال فیزیوتراپی

اکنون که به معنای کلی پروپوزال‌ها پی بردید، زمان آن است که درباره‌ی اهمیت نگارش پروپوزال فیزیوتراپی برایتان مطالبی قرار دهیم. یکی از مهم‌ترین رشته‌های پزشکی که علاقه‌مندان بسیاری دارد، فیزیوتراپی است. این حوضه از پزشکی به سبب علاقه‌مندان زیادی که دارد بیشتر از سایر رشته‌های دیگر موردتوجه افراد قرار دارد؛ بنابراین بی‌شک اطلاع داشتن درباره‌ی نوشتن یک پروپوزال فیزیوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر کمی بهتر بیشتر بخواهیم درباره محتوای پروپوزال فیزیوتراپی صحبت نماییم باید ذکر کرد که این حوزه پزشکی، روشی برای درمان بیماری‌ها و اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی است که با استفاده از دستگاه‌های مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات و سایر عوامل فیزیکی سروکار دارد.  جالب است بدانید که فیزیوتراپیست در این رشته به‌عنوان یک فرد درمانگر بین مردم شناخته می‌گردد. اگر شما چنین اطلاعات کاملی از حوضه فیزیوتراپی در اختیار داشته باشید می‌توانید روند تولید نگارش یک پروپوزال فیزیوتراپی را برای خود راحت‌تر نمایید.

بسیاری از افراد چنین سؤال می‌پرسند که نوشتن یک پروپوزال فیزیوتراپی چه اهمیتی دارد و چرا آن‌قدر بر روی نگارش آن تاکید می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید ذکر کرد که پروپوزال‌ها نقشه و ساختار اصلی پروژه‌های ما هستند. فکر کنید که می‌خواهید یک ماکت از خانه‌ی رؤیایی‌تان تهیه نمایید، ‌ خب قدم اول چیست؟ درست است این است که یک طرح کلی از چیزی که مد نظرمان است را داشته باشید. کاملاً بدیهی است اگر ساختاری کلی هنگام نوشتن پروپوزال‌ فیزیوتراپی نداشته باشید و به مشکل بربخورید. زیرا اشتباه کار شما همین است و کمتر کسی را می‌توان مشاهده کرد که بدون ساختار اصلی یک پروژه یا چیزی را شروع نماید.

 

ساختار پروپوزال فیزیوتراپی

قطعاً نداشتن هدف و ساختار طرح کلی، سبب می‌شود که از همان ابتدا با اشتباهات متعدد روبه‌رو شوید. در واقع دیگر همه می‌دانیم که برای انجام‌دادن هر کاری به هدف نیاز است و هدف از نوشتن پروپوزال این است که بدانید نقطه شروع و پایان پژوهشتان در کجاست. تنها در این صورت است که می‌دانید چه می‌خواهید و می‌توانید بهترین پروپوزال در هر زمینه‌ای مانند فیزیوتراپی را داشته باشید.

دوستی عزیز همیشه می‌گفت که نوشتن پروپوزال راهی عالی برای توصیف کردن ایده‌های نوین و خلاق ما در تمام مقاطع تحصیلی است. وی همچنین می‌افزود که تحقیقی اگر به‌خوبی نوشته شده باشد بیان‌کننده‌ی همه چیز و اطلاعات است و مطالب کاملی را در اختیار سایر محققان قرار می‌دهد؛ بنابراین اهمیت ساختاری را در نوشتن پروپوزال فیزیوتراپی دست‌کم نگیرید که این کار برای نگارش یک پایان نامه قوی لازم به نظر می‌رسد.

پروپوزال فیزیوتراپی

مراحل نگارش پروپوزال فیزیوتراپی

آشنا بودن با مراحل نگارش پروپوزال نویسی در زمینه فیزیوتراپی به شما این امکان را می‌دهد که همه‌ی چیزی که در ذهن دارید را به‌درستی به تصویر بکشانید. منظور این است که دیگر هیچ ایده و مطلبی در ذهنتان باقی نخواهد ماند و همه به‌درستی در پروپوزال نویسی، نقش می‌بندند. در ادامه با مراحل نگارش پروپوزال فیزیوتراپی با شما همراه هستیم.

 

انتخاب موضوع پروپوزال

اگر قرار باشد نصیحتی به شما بدهم آن این است که به سمت علاقه گام بردارید. یعنی در هنگام انتخاب موضوع باید بیشتر به علاقه خود توجه کنید. البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که در حوزه کاری رشته‌ تحصیلی‌تان و معیار‌های مورد قبول استادتان موضوعی انتخاب نمایید. اما بااین‌حال نیز می‌توانید مطلبی را انتخاب نمایید که نوشتن و پژوهش درباره‌ی آن به شما لذت دهد. همچنین یک موضوع خوب باید بدیع و تازه باشد، زیرا اکثر مطالب دانشگاهی کار تحقیق یا پروژه باید بدین صورت باشند تا مهر صلاحیت بر روی آن‌ها خورده شود.

برای پروپوزال فیزیوتراپی شما می‌توانید از موضوعات بسیاری استفاده نمایید و در این زمینه دستتان باز است. رشته‌ی تحصیلی پزشکی درواقع یک‌دنیای کامل و مجموعه‌ای از مطالب و اطلاعات است که با کمی تحقیق و وقت‌گذاشتن می‌توانید بهترین موضوع را انتخاب نمایید.

نوشتن عنوان  مطلب

گام بعدی عنوان مطلب شما است که باید به‌صورت هرچه فشرده و خلاصه‌تر نوشته گردد و از هرگونه اضافه‌گویی از آن به‌شدت باید پرهیز کرد. هر مقدار عنوان کوتاه‌تر باشد به جذابیت پروپوزال شما می‌افزاید زیرا شما تنها قصد دارید یک تعریف از مطالبی که در ادامه قرار می‌دهید را نگارش کنید.

شرح مطلب کلی بدنه

در این بخش دیگر وارد بدنه‌ی اصلی پروپوزال فیزیوتراپی خود خواهید شد و لازم است که تمامی مطالب را به‌صورت واضح و روشن بیان نمایید. پیشنهاد می‌گردد این قسمت از پژوهش خود را بدون ابهام و شک بنویسید زیرا این بخش جزء اصلی‌ترین بخش پروپوزال شما محسوب می‌گردد. بدین صورت اگر بازی با کلمات داشته باشید قطعاً از جذابیت و کیفیت یک پروپوزال فیزیوتراپی کم می‌شود. به‌عبارت‌دیگر مخاطب شما در این قسمت باید متوجه موضوع اصلی که در قدم اول انتخاب کردید شود و آن را درک نماید.

مطرح‌کردن سؤالات و فرضیه

قطعاً این قسمت کمک می‌نماید که پژوهش شما بیشتر به سمت یک تحقیق درست برود. اگر شما با چند پرسش کوتاه و سؤالات شروع نمایید، این‌گونه توجه مخاطب را معکوس به خود می‌کنید. پیشنهاد می‌گردد در زمینه نوشتن پروپوزال برای فیزیوتراپی از بارش فکری کلمات مشابه به آن استفاده نمایید.

پروپوزال فیزیوتراپی

مشخص‌کردن ابزار تحقیق

این بخش را دیگر همه‌ی افراد می‌دانند که هر پژوهش ممکن است ابزار‌های گوناگون را نیازمند باشد. برای مثال ممکن است لازم باشد شما پرسش‌نامه‌ای تدوین نمایید و به عده‌ای افراد بدهید یا شاید هم لازم است با مشاهده دقیق بتوانید به جواب خود برسید. درهرصورت این بخش را در پروپوزال نویسی خود از یاد نبرید.

 

ویژگی یک پروپوزال فیزیوتراپی مناسب

قطعاً یکی از نتایج پروپوزال فیزیوتراپی خوب این است که شما به یک پایان‌نامه و مقاله موفق دست پیدا نمایید. بر این‌ اساس می‌توان گفت که یک پروپوزال خوب شامل مواردی است که در پایین برایتان ذکر می‌نماییم:

 • بار و محتوای علمی متناسب با حوضه فیزیوتراپی و پزشکی را دارا باشد.
 • با فناوری روز دنیا سازگار باشد.
 • شفافیت کامل در بخش‌های گوناگون متن دیده شود.
 • محتوای یونیک و اصیل بدون سرقت علمی در پروپوزال داشته باشید.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم که هرآنچه لازم است که یک فرد برای نوشتن پروپوزال فیزیوتراپی بداند را برایش بیان نماییم. البته که این حوضه بسیار گسترده است و می‌توان درباره‌ی نکات و ویژگی‌ آن موارد بسیاری را بیان نمود، اما ما سعی کردیم علاوه بر کوتاه بودن مطلب، مهم‌ترین‌ها را برایتان بیان نماییم. امیدواریم که از این مطلب راضی بوده‌ باشید و با رعایت نکات گفته شده بتوانید که یک پروپوزال مناسب را در خصوص حوضه فیزیوتراپی بنویسید.

 


خدمات گروه تحقیقاتی نخبگان برتر برای پروپوزال فیزیوتراپی

1) پیشنهاد موضوعات جدید فیزیوتراپی به همراه مقاله بیس

2) ارائه توضیحات لازم در مورد مقاله بیس پروپوزال به دانشجویان رشته فیزیوتراپی

3) آموزش و مشاوره جهت نگارش و انجام پروپوزال ارشد و دکتری فیزیوتراپی

4) قالب گذاری پروپوزال

5) پشتیبانی جهت انجام کلیه اصلاحات اساتید راهنما و مشاور پروپوزال فیزیوتراپی

6) آموزش و مشاوره جهت انجام پروپوزال

7) تنظیم پروپوزال ارشد و دکتری فیزیوتراپی با کیفیت مناسب و رضایت کامل دانشجویان

8) تنظیم پروپوزال متناسب با فرمت دانشگاه ها

9) برگزاری جلسات آموزشی برای پروپوزال رشته فیزیوتراپی

10) آموزش و مشاوره جهت نگارش مقالات علمی پژوهشی و ISI در رشته فیزیوتراپی

11) پذیرش و اکسپت تضمینی مقالات در رشته فیزیوتراپی از مجلات ISI 

 

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – آموزش انجام پایان نامه فیزیوتراپی – انجام مقاله فیزیوتراپی – انجام پروپوزال فیزیوتراپی

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 21 بهمن 1402 و ساعت : 08:43 ب.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه

تعداد دیدگاه های درج شده (2) مورد

بهاره

من دانشجوي سال سوم كارشناسي فيزيوتراپي دانشگاه ايران هستم و وبينار هاي اموزشي مقاله نويسي رو به دقت ديده ام و اماده ي همكاري با يك گروه تحقيقات فيزيوتراپي و يا حتي كمك به شروع مستقل مقاله نويسي دارم

پاسخ

  با سلام
  پژوهشگران گروه ما در سطح دکتری یا حداقل فارغ التحصیل ارشد هستند.

  پاسخ
  مدیریت
[elfsight_click_to_call id="1"]