×

جست و جو در منابع و تدوین پیشینه پژوهش

جست و جو در منابع و تدوین پیشینه پژوهش چگونه است؟

جست و جو در منابع و تدوین پیشینه پژوهش

 

هر پژوهشگری برای تحقیق خود با پژوهش های دیگر ارتباط برقرار می کند.و از منابع و اطلاعات آنها بهره می برد.در واقع می توان گفت پژوهشی موفق هست که به نوبه ی خود ادامه دهنده ی پژوهش های دیگر باشد.و خود این پژوهش هم باید به گونه ای باشد تا محققان دیگر از آن بهره ببرند.

هر طرح پژوهشی در شبکه ای از پیوندهای میان مطالعات هم موضوع قرار می گیرد و ترسیم این پیوندها در این بخش یعنی مرور پیشینه تحقیق انجام میشود.

محقق برای بررسی پیشینه  موضوع تحقیق باید به بانک های اطلاعاتی و پایگاهها مراجعه کند و باید به طور دقیق حوزه مورد مطالعه خود را مشخص نماید.پژوهشگر باید به تدوین استراتژی جست و جو بپردازد.در واقع همان شناسایی بهترین کلیدواژه است.محققانی می توانند پیشینه های مناسب برای تحقیق خود پیدا کنند که مسئله تحقیق را به خوبی مطالعه کرده باشند.

منابع مناسب برای پیشینه تحقیق

-تجربه های صاحب نظران
-پایان نامه های مربوط به موضوع مورد بررسی
-سایت های اینترنتی
-تألیف ها، ترجمه ها و مقاله های مربوط به موضوع مورد بررسی

منابع اطلاعاتی برای بررسی پیشینه تحقیق

منابع اطلاعاتی به دو دسته تقسیم میشود :منابع دست اول و منابع دست دوم
منابع دست اول مطالعات و نوشته های اولیه محقق می باشد. شامل تمامی گزارش های نظریه تحقیق می باشد. به عنوان مثال تک نگاری های اندیشمندانه، گزارش های تحقیقی و برخی پایان نامه ها اشاره کرد.
منابع دست دوم می توان به کتاب ها، مقاله های منتشر شده در دایره المعارف ها اشاره کرد. این منابع یک دید جامع درباره مطلب فراهم می آورد.

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – آموزش انجام پایان نامه – انجام مقاله – انجام پروپوزال

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 2 تیر 1401 و ساعت : 08:26 ق.ظ

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی با دوستانتان

درج دیدگاه